YOLCU’NUN 103. YÜRÜYÜŞÜ

Bu sayımızda by Yolcu Dergisi yorum yok »

yolcu-sayi-103

ÖMER İDRİS AKDİN meseleye şerh düştü

MUSTAFA EVERDİ sanal yalanlar ışığında afganistan’a değindi

İLYAS SUCU dikizlemenin dijital serüvenini kaleme aldı

HAYRETTİN ORHANOĞLU zamansızlığın aynasında kendini aradı

MURAT SAYIMLAR ısrarlı sorularına devam etti

MUSTAFA UÇURUM kış öncesi hazırlık cümleleri kurdu

SELÇUK KÜPÇÜK anılar defterini açtı

NADİR AŞÇI futbolun hesabını tuttu

MÜŞTEHİR KARAKAYA kırık bir gözlüğün peşine düştü

MEHMET AYIK dostluğun izini sürdü

F. SUEDA KURT nasibinin peşinden gitti

FAİK ÖCAL gelecek için yeni bir felsefe temenni etti

MUSAFA KARAOSMANOĞLU/ KAMİL SÖNMEZ yakın zamanda yitirdiğimiz hüseyin ayçiçek’e içli bir selam gönderdi

GÜHAN YAZICI küçük bir taşra kasabasının ilginç hikayesine dokundu

HİKMET KIZIL meydan okuyan bir manifestoya niyet etti

ARİF ERCAN/ ŞEVKET HÜNER fotoğrafların izini sürmeyi sürdürdü

CEM GENÇOĞLU gölgede kalmış bir yönetmene işaret etti

MUSTAFA ATALAY jane austen’in sanditon kitabını tahlil etti

DAVUT GÜNER bir cinayetin otopsisine soyundu

İBRAHİM BİRGÜL sevda masalında kayboldu

BÜLENT SÖNMEZ ihanetin nasıllığını sorguladı

RECEP TURAN nayif bir eşkıya öyküsüyle kapımızı çaldı

MUSTAFA KARAOSMANOĞLU KENAN ÇAĞAN AHMET ŞEVKİ ŞAKALAR MEHMET AKTAŞ YUSUF TÜFEKÇİ şiirlerini bize emanet etti

NAMAN BAKAÇ BÜLENT TOKGÖZ’Ü Afganistan’ın Dünü Ve Bugünü Üzerine konuşturdu

YOLCU’NUN 102. YÜRÜYÜŞÜ; “AVUCUMDA UYUYAN BİR TAŞ VAR”

Bu sayımızda by Yolcu Dergisi yorum yok »

yolcu-sayi-102

*Çıkacağız yola yeniden. Yol götürecek bizi. Bilinmedik bir kentin sokaklarında yürüyeceğiz. İhtiyarların bakışlarında serinleyeceğiz. Bir çocuğun gülüşüyle selamlaşacağız. Allah’ın içimize düşürdüğü sükunetle dertleşeceğiz. Kavlimiz odur ki rastladıklarımız bizi şükredenlerden bulacak. Kaybolma sakın.

Roller değişti/ Ters yüz oldu dünya/ Davut’un toprağında Calut’un köpeği oturuyor/ Tasmasında Samiri’den çaldığı altın buzağı/ Rüzgar estikçe cehenneme kuyruk sallıyor/ Avucumda uyuyan bir taş var. Kaybolma sakın.

BU SAYIDA

ÖMER İDRİS AKDİN meseleye notlar’a devam etti MUSTAFA UÇURUM umarsız faniler korosu’nu denedi BİLAL CAN kentin acımasızlığına değindi MUSTAFA EVERDİ din anlayışının hayatı nasıl belirlediğini anlattı ÖMER VURAL üstün görü bir öykü ile giriş yaptı BANU ALTUN bağlılık aslı filmini yorumladı FAİK ÖCAL lirik denemelerini sürdürdü CEM GENÇOĞLU yeniden başlamaya niyet etti MUSTAFA KARAOSMANOĞLU arkadaşı hakan’ı andı ÜLKER GÜNDOĞDU ardıç kuşunun kanadına tutundu NADİR AŞÇI metin ali feyyaz üzerine yazdı MÜŞTEHİR KARAKAYA ölümü sorguladı ŞEVKET HÜNER/ ARİF ARCAN resimli yazılara devam etti HAYRETTİN ORHANOĞLU imge atlası’na not düştü MUSTAFA ATALAY hastalığın edebiyattaki izini sürdü SELÇUK KÜPÇÜK ankara yazı filmini yorumladı HAMZA ÇELENK luri kuşu öyküsünü karaladı MUSTAFA BİLGÜCÜ uzun bir hikaye kurguladı AYDIN HIZ dişi kurdun rüyaları’nda kayboldu İLYAS SUCU salgınların tarihi seyrini inceledi MURAT SAYIMLAR sorumluluklarımız üzerinde durdu MUSTAFA ALAGÖZ geyikli halı’dan yola çıktı GÜRHAN YAZICI banka kuyruğuna takıldı MEHMET ZEKİ DİNÇARSLAN zor bir adamın izini sürdü KENAN ÇAĞAN AYKAĞAN YÜCE METİN KAPLAN BÜLENT SÖNMEZ İSMAİL DELİHASAN FATİH TEZCE MUSTAFA IŞIK şiirlerini bize emanet etti M. VAROL ÖZTÜRK CELALEDDİN VATANDAŞ’ı konuşturdu

YOLCU’NUN 101. YÜRÜYÜŞÜ “KORKMA!”

Bu sayımızda by Yolcu Dergisi yorum yok »

yolcu-sayi-101

İkindi vaktine… Sahibini terk etmeye hazırlanan gölgeye… Maskenin ardına gizlenen niyete… Menzilini arayan yürüyüşe… İkindi vaktine. İkinci yüz ile karşınızdayız. Baharla başladık. Uzun süren durgunluğun geri çekilmişliğin ardından damarlarımıza su yürüsün, güneş yürüsün, çiçek yürüsün istedik. Peygamber bizim için ‘İkindi vakti’nin insanları olduğumuzu buyurmuş. Amenna ey İkindi vaktinin Peygamberi… Sözümüzün bereketi senin dilinden dökülen merhamet ve adalet ile kaim. Buna tutunuruz ve gökyüzüne bakarız. Bir keresinde şöyle demiştin: “Akıl insanın içindeki Peygamberdir. Peygamber ise insanın dışındaki akıl…” Gazali, bu söze şöyle bir açılım getirir: ““Her şeyin bir aleti vardır: Müminin aleti akıldır. Her şeyin bir biniti vardır. Kişinin biniti akıldır. Her şeyin bir direği vardır. Dinin direği akıldır. Her kavmin bir dayanağı vardır. İbadetin dayanağı akıldır. Her kavmi bir çağıran vardır. Alimi ibadete çağıran akıldır. Her şeyin bir tamirci ustası vardır. Ahiretin tamircisi akıldır. Herkesin kendisinden sonra unutulmayacak bir eseri vardır. Sıddıkın eseri akıldır. Her yolcunun bir çadırı vardır. Müminin çadırı akıldır.” Ve bize düşen ancak duadır: “Rabbimiz aklımıza mukayyet ol!”

BU SAYIDA

3 ömer idris akdin 4 mustafa Atalay 5 mehmet aycı 5 ömer vural 6 ilyas sucu 8 bilal can 9 ahmet şevki şakalar 10 lütfi bergen 11 mükerrem çöne 14 mehmet şamil 15 banu altun 17 hayrettin orhanoğlu 19 mehmet tikenoğlu 20 faik öcal 21 mustafa uçurum 23 nadir aşçı 24 selçuk küpçük 35 duran çetin 36 fatih tezce 37 mehmet zeki dinçarslan 39 bülent sönmez 40 aydın hız 41 eyyüp akyüz 42 hayrettin durmuş 44 hikmet kızıl 45 aykağan yüce 46 hüseyin alemdar 47 murat sayımlar Soruldu: SEYYİD HÜSEYİN NASR ömer idris akdin konuşturdu.