KÖRLERE AYNA DAĞITIYOR DÜZEN!

Şiir by Yahya Kurtkaya Yorum ekle

Gece, zamanın dizine çökmüş ayna dileniyor…
Kaç kez kalemi kırıldı yüreğin anlatamadı iç! Çünkü sükûtun gözleri hep bağlıydı… Umulmazlıktan gelindi rahmet! Oysa karanlık bir berzahtı ebedi aydınlığın gölgesinde!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
Gözyaşları toprağa gömülmüş bir rüyanın mı hamisiyiz!
Niyedir ki hep kan yükü, fehimi kemikleşmiş suret! Istırap ırmağında kaç kez yıkandı bakış! Ve ırmağı kaç kez deryaya ulaştırdı bu akış!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
İnsan neden hep olamadığı kadar başkası kalıyor? Ertelenmiş bir idamın, iple çekilmesi mi; yoksa ipin de idamını beklerken kendisine mi geç kalmak insanın gafleti! Ya da neden insan söyleyemediği kadar kendisi!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
Sözleri kaskatı kesilmiş vaiz! İnanmadığı hikâyeyi betimliyor… Hayat; hep yüreğinin arkasından vurmuş rüyaları! Gaye, nizamı sürer avuçlarına aşkın! Darağacı tanır bir’i! Sükûtun iksiri, vaade kırpılan kirpiklerin sevdasında mahfuz!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
Sureti hayatın perdesine vurmuş bir gölgedir yalnızlık! İdraki mehcur bir kavmin müdriki, zihninde karalarla geziyor! Sitemi içinin uçurumlarına çarpan, çarpan da ağlayan hayat, dilsizlerin dilinde bestelenmiş! Yazıktır ki kanıyor aldanmışlığımız!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
Vakti kuşandı nizam! Örtünsün sözleri aşk! Esirgenen ve bağışlanan sırrı kemiriyor zihnini hayatın! Beynini duvarlara çarpıyor hayat! Evveliyatın gölgesine değen teni, ferahlığın ummanında dalmalara imreniyor özce! Fıtrat, kanayan yaranın merhemi!
Sözlerimiz mi üşüdü ne! Bu sükûtu da kim, niye sustu?
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!
Bezdi ağlamaktan içimizin göğü!
Zamanın dizleri dibine çökmüş de hâl dilenen anlatılamayış, ehil bir ıstırabın közlerinde dirilmeye biriktiriyor kalbini! Güneşe dön yüzünü ey aldanmışlığa demir atmış idrak!
Göç başladı güneşe! Kalbin, dem tutsun aşka dair!
Bir köşede görürsen kalbiyle gören fakat avuçları kanayan âmâ aynalara bakmaktan utan
ey gönlü buruşmuş hayat!
Terazi ağlıyor Ey Rabb; güllerin gözlerinde çiselenmiş yazık ki hayat!
İdam fermanı kanıyla imzalayan âşık alnında aklarla gidiyor da görenlerin kalbi kör!
Zihnimizde ufalanıyor kemikleşmiş hayat! Gönül gözü görmeyen biz; niyedir ki tutunduğumuz dallarda merhamet arıyoruz!
Ah, döküldü gönlümüzden özlemez bahar bizi!
Ey esirgeyen ve bağışlayan!
Ey Rahman ve Rahim olan!
Ey Rabb;
Körlere ayna dağıtıyor düzen!

Yahya KURTKAYA


“KÖRLERE AYNA DAĞITIYOR DÜZEN!“ için 4 yorum var

 1. derya diyor ki:

  Gel desem sana ….Hiçbir şey sorma,hiçbir şey konuşma,sadece gel… Gelir misin?? Hadi desem yada..?? Hiçbir şey sormadan yine benimle yürür müsün sonu belirsiz…??Bakmasan,görmesen,duymasan beni günlerce…Aylarca belki…. Yine beni sever misin? Gözden ırak olan gönülden uzak olurmuş derler ya.. Yanımda olup uzak olanlardansa,uzakta olup içimde olmayı becerebilir misin?? Aylar sonra,yıllar belki.. ´´Seni sevdim..Senden gelen iyi-kötü her şeyi sevdim.Ve hep seveceğim..´´ Diyebilir misin..?? Yanında otururken bile zaman zaman beni deli gibi özleyebilir misin??Her ayrılışımızda sabaha,bir daha görememek korkusuyla delirir misin? Her gelen telefonda ´ben´ diye irkilir misin sebepsiz..?Beni her dakikana taşıyıp yaşamayı becerebilir misin?? Beni ,ben gibi sevebilir misin?? Delirsem bir gün.. ´´Aşşkımmm…´´ diye yine sarılabilir misin?Kapris yapmak istesem…Yapsam hatta şımarıp,kalabalıklarda elimitutabilir misin? Hayat bir gün bana oynarsa,maskeleri yırtıp her yerimden,çook çirkinolsam,yine beni görebilir misin?? Ne şart ve konum olursa olsun,göz bebeklerimin hep aynı bakacağınıbilebilir misin?? Ya da ben hayatla oynamaya kalkarsam bir gün nefesimden sıkılıp.. Ölsem bir gün,yaşadığın her gün için benimle, ´bir saniyesi için bilepişman değilim´ diyebilir misin?

 2. derya diyor ki:

  Genişlettin ey yar! Dünyadan bunaldığım her vakit,yağmur yağmur yüreğime,damla damla gözlerime düştün.Semalarda yerim yok bilirim,arşlardan ta ki gönlüme düştün.Yaralar bedenimde yol çizerken adeta,tuz değil ,sen gönlüme tılsım sürdün.Dünya zemininde ayaklarım kayarken bir bilinmezliğe, tut n’olursun bırakma bilmediğim alemlere…Gece ve ben iki biçâre yine kapındayım.Soluklanmak istiyorum Ya Rab! Gece yeminli konuşmuyor benimle.Gece küskün bana, yalnız bıraktım onu gelirim diye.Gitmedim ona Ya Rab! Geceler bensiz geçti,seccadeler eşsiz,yıldızlar yoldaşsız kaydı.Geceye söz verdim gelirim diye,gitmedim.İhanetim var ona..Gece yeminli..Ben sana bugün yalnız geldim.Terkedilmiş sevdaların mekanından geliyorum.Yıllanmış sevgilerin koynundan.Ayrılıklardan geliyorum.Yalnızlıktan…Gönlümün tenhasından geliyorum.Gecenin günahlarımı örtmeyen mahremiyetinden geliyorum.Dünyanın arkamdan yırttığı gömleğimle.Kimsenin duymadığı ama kulağımı çınlatan aff sesleriyle geliyorum.Ademin utangaç bakışlarıyla,Nuh’un terk-i diyarıyla bir yunus affı edasıyla geliyorum.Daraldım Ya Rab! ‘kabul’ ümidinin ferahlığıyla geliyorum.Yüreğim üşüyor artık,mahşeri bir yalnızlıkla geliyorum.Aç Ya Rab n’olursun aç göğsümü tekrar bir köz değdir.İçimin vahalarından kurtar beni.İnşirah inşirah inşirah…ayet ayet genişlet beni.

 3. derya diyor ki:

  Ben bu sabah senden önce açtım gözlerimi..
  Gün benden önce ağarmışken yüzüme..
  Ben bu sabah,senden önce özledim seni.
  Sen uyanmadan önce açtım penceremi.
  Güne merhaba dedim,
  Seni anlattım yere,göğe
  Kapımın önünde duran çiçeklerime,
  Topraktaki böceğe,
  Balkondaki kuşa,avludaki kediye..
  Senden önce günaydın dedim bu güne..
  Sırf sen uyandığında baktığın herşey gülümsüyor olsun diye..
  Sırf sen uyandığında etrafındaki herşey
  Senden önce seni görsün,
  Seni bilsin.
  Sana günaydın diyebilmek için sabırsızlansın diye,
  Ben bu sabah senden önce açtım gözlerimi.
  Benden önce uyanırsan ve gözlerimi açtığımda
  İlk gördüğüm sen olursan
  Sırf sana nazar değmesin diye.
  Ben bu sabah senden önce açtım gözlerimi..
  Sana duyduğum aşkı tüm kainat bilsin diye..

 4. veysel veli diyor ki:

  BİR ASA; DEMİR ÇARIK,BİR DE LİR.. HALİL CİBRAN ERLERE
  AYNAYI NİTSİN KÖRLER AYNA BAKAR KÖRLERE.

Yorum Ekle